В навечерието на Светлите Рождественски празници приготвяме традиционните постни ястия за Бъдни вечер с „Компирин“, разбира се! По този начин обогатяваме празничната си трапеза с незаменимите кетокиселини от картофен сок и за пореден път се убеждаваме във факта, че „Компирин“ е перфектна добавка към най-различни гозби…а защо не и към десерти?
Избрахме да приготвим боб, постни сърми с кисело зеле и тиквеник. За тези три рецепти ще използваме общо една бутилка (1л.) „Компирин“. Да започваме!
Първото ястие, с което ще започнем е бобът.
Някои хора обичат да го приготвят цял ден в гърне, да изхвърлят няколко пъти водата, в която ври, а други просто решават проблема с готова консерва или буркан. Е, и ние обичаме табиетите, но вслучая сме избрали златната среда и ще приготвим нашия боб за Бъдни вечер в тенджера под налягане. Ето и необходимите продукти:
- 500гр. Боб.
- 250мл „Компирин“
- 1 по-голям морков
- 1 глава лук
- 1 червена чушка
- 4-5 скилидки чесън
- 1с.л. джоджен
- 1с.л. сладък червен пипер
- 4 с.л. ГХИ
- Сол на вкус
Накисваме боба във вода от предишната вечер. На Следващия ден прецеждаме в гевгир и пресипваме в тенджерата под налягане. Към боба добавяме нарязаните зеленчуци, подправките и мазнината. Заливаме с 250 мл. „Компирин“ и доливаме вода. Затваряме тенджерата под налягане и поставяме на котлона на максимална степен. След като заври, намаляваме на умерена температура и варим за час. Бобът е още по-вкусен след като престои за една нощ в хладилника, затова обмислете варианта да го приготвите ден по-рано.
А сега, от най-лесната към най-засуканата рецепта за Бъдни вечер – постните сърми с кисело зеле.
Необходими продукти:
- 1 малка кисела зелка
- 500 мл. „Компирин“
- 1 ч.ч. ориз басмати
- 1 стрък праз
- 4 с.л. ГХИ
- дафинов лист
- 1 ч.л. червен пипер
- ½ ч.л. черен пипер
- Ронена чубрица на око
- Сол на вкус
Загряваме мазнината и запържваме нарязания на ситно праз. Добавяме ориза, разбъркваме за кратко и овкусяваме с червен пипер, черен пипер и чубрица. Заливаме с около 150 мл. Компирин и разбъркваме докато леко набъбне. Махаме плънката от котлона и оставяме да се охлади.
След като плънката се охлади пристъпваме към завиването на сърмите. Отделяме жилите от зелевите листа и ги оформяме, за да са подходящи за завиване на сърми. Завиваме и подреждаме средни по големина сърмички в йенски съд или гюведж, застлан на дъното със зелеви листа . При завиването можете да добавите и по няколко стафиди в плънката. Накрая начупваме няколко дафинови листа, заливаме с остатъка „Компирин“ и зелев сок, докато покрием сармите. Добавяме и още 2 с.л. ГХИ. Затваряме съда, в който ще печем с капак и поставяме в студена фурна. Печем 30 минути на температура от 200 градуса и още час на 180 градуса.
Иии след като основните ни ястия са готови, нека пристъпим към приготвянето на любимата традиционна баница за Бъдни вечер – тиквеникът.
Необходими продукти:
- 500 гр. Тиква
- Фини точени кори за баница
- 250мл. „Компирин“
- 100гр. Орехи
- 3 с.л. галета или фини овесени ядки
- 1 ч.л канела
- 1п. ванилия
- ½ чаена чаша разтопено ГХИ
- Захар за плънката
- Пудра захар при сервиране
За да приготвим плънката за нашата баница, настъргваме тиквата и поставяме в тенджера на котлон с умерена температура. Заливаме с 250 мл. Компирин и задушаваме докато тиквата омекне и течността от картофения сок се редуцира. След като отстраним от огъня овкусяваме с канела, ванилия и захар. Количеството необходима захар зависи от това колко е сладка самата тиква, така че добавете на вкус. Добавяме предварително счуканите орехи и галетата.
Плънката ни е готова и започваме завиването на баницата. Застиламе хартия за печене в широка тава и включваме фурната ни да се загрява на 180 градуса.
Намазваме всяка кора с малко мазнина и я сгъваме на две. Разтиламе плънка в единия край на кората, завиваме на руло, след което оформяме малка розичка и я подреждаме в тавата за печене. По този начин завиваме и останалите кори. Намазваме тиквените розички с мазнина и печем в предварително загрятата фурна около 30-40 минути или докато баничките се зачервят. Използваме този начин за завиване на тиквеника, тъй като той позволява най-равномерно и бързо изпичане. Резултатът е хрупкав и много апетитен. При сервиране на вече изстудения тиквеник поръсваме с пудра захар.
Нашите постни ястия за празничната вечер са готови. Всичко е невероятно вкусно и още по-важното – обогатено с безценните растителни протеини на картофения сок. Остава да се убедите сами, като приготвите и своите постни ястия за Бъдни вечер с „Компирин“ . Желаем ви Светли Рождественски празници и здраве през новата 2025 година.
Последни коментари