Изберете страница

Кетокиселините или кетокиселините (наричани също оксо киселини или оксокиселоти) са органични съединения, съдържащи група от карбоксилна киселина и кетонова група.[1] в няколко случая кето групата се хидратира. Алфа-кетокиселите са особено важни в биологията, тъй като те участват в цикъла на лимонената киселина на Кребс и в гликолизата.[2]

Често срещаните видове кетокисели включват:

Алфа-кетокиселотите, алфа-кетокиселотите или 2-оксидите имат кетогрупа, съседна на карбоксилната киселина. Те често се появяват в резултат на окислително деаминиране на аминокиселини и на свой ред са техни предшественици. Алфа-кетокиселите имат широка химическа активност като ацилиращи агенти.[3] освен това алфа-кето киселини като фенилпировиноградна киселина са ендогенни източници на въглероден окис (като газотрансмитер) и рамка за фармацевтично пролекарство.[4] важни представители:
пировиноградна киселина, често срещан междинен продукт в метаболизма.
оксалова киселина, компонент на цикъла на Кребс.[5]
алфа-кетоглутарат, 5-въглеродна кетокиселина, получена от глутаминова киселина. Алфа-кетоглутарат участва в клетъчната сигнализация, функционираща като коензим.[6] обикновено се използва при реаминиращи реакции.

Бета-кетокиселите, бета-кетокиселините или 3-оксидите, като ацетоуксусната киселина, имат кетонна група върху втория въглерод от карбоксилната киселина. Обикновено те се образуват в резултат на кондензация на Клайзен.
Гама-кетокиселите, гама-кетокиселините или 4-оксидите имат кетонна група на третия въглерод от карбоксилната киселина. Левулиновата киселина е пример.

Кетокиселите участват в широк спектър от анаболни метаболитни пътища. Например, в растенията (в частност, в болиголове, кувшинных растенията и магданоз глупак) 5-оксооктановая киселина се превръща в ензимни и неферментативных етапи в цикличен клас алкалоиди кониина.[7]

Когато нивата на консумираните захари и въглехидрати са ниски, съхраняваните мазнини и протеини са основният източник на енергия. Глюкогенните аминокиселини от протеините се превръщат в глюкоза. Кетогенните аминокиселини могат да бъдат дезаминирани, за да образуват алфа-кетокисели и кетони.

Алфа-кетокиселите се използват главно като енергия за чернодробните клетки и в синтеза на мастни киселини, също в черния дроб.

bg_BGBulgarian